Hannan, Haynes and Riverside advance to Division II semi-finals – Crescent City Sports

0

SOFTBALL STANDS


Archbishop Hannan returns to the state semifinals.

The two-time defending Division II state champion and second seed handled No. 7 Parkview Baptist 9-4 on Friday.

The Lady Eagles scored a run in the top of the second inning, but the Lady Hawks made the big run with five runs in the bottom of the third inning. Hannan added two points in the fourth to make it 7-1. Parkview Baptist stayed there with three in the sixth, but the Lady Hawks held him back with two down the frame.

Cheyenne Jenkins had three hits and three RBIs to beat Hannan and Avery Boudreaux was 3 for 3 with an RBI. Emma Burke had a two-run triple and Kristen Wegener added an RBI as Hannan recorded 10 hits in the game.

Katie Salling hit a three-run homer for the Lady Eagles while Julia Strain had an RBI single.

Tristyn Baugh went the distance for the victory, allowing four runs on four hits. Baugh walked two and pulled one out.

Jaci Vannorden suffered the loss for Parkview Baptist.

Hannan (17-11) advances to Broussard for the semifinals to face No. 3 Vandebilt Catholic next Friday at Complexe St. Julien.

The Lady Terriers knocked out No. 6 Patrick Taylor 11-3.

Also in Division II, top seed Haynes Academy clinched their ticket to Broussard with a 4-0 shutout win over No.9 David Thibodaux at Westwego Playground.

The Lady Jackets scored a run in the first inning before adding two runs in the third on an RBI bunt from Jiah Keller and an RBI single from Abby St. Cyr to make it 3-0.

Melissa Lopera drove in the final inning on a fourth-inning groundout.

Delaney Walker took the win, going four scoreless innings before Hailey Peterson threw the final three frames scoreless for the stoppage.

Haynes (25-5) advances to face No. 4 St. Thomas More in the semifinals. The Lady Cougars shut out No. 5 Notre Dame Academy 10-0 in six innings at Lafayette.

Haynes beat St. Thomas More 7-5 in the semifinals a year ago before losing to Archbishop Hannan 12-2 in the title match.

In Division IV, No. 3 Riverside Academy advanced to the semifinals with a 9-5 win over No. 6 Cedar Creek.

Camryn Loving led the way for the Lady Rebels with a pair of homers and a sacrifice fly. Corrin Cashio, Alainah Felton and Ava Fernandez have also filmed for Riverside.

The Lady Rebels (29-6) will meet No. 2 Calvary Baptist in a semi-final rematch a year ago when the Lady Cavs handled Riverside 13-3.

LHSAA Prep Softball Playoff Results
Class 5A
Bi-District
(1) Pineville 15, (32) Parkway 0 (3 innings)
(17) South Side 6, (16) Haughton 5
(9) Natchitoches Central 8, (24) Sulfur 1
(8) Sam Houston 15, (25) Riverdale 0 (4 innings)
(5) Beard 15, (28) Slidell 0 (4 sleeves)
(12) Northshore 3 (21) Ponchatoula 2
(9) West Ouachita 9, (24) Mandeville 2
(4) West Monroe 9, (29) East Ascension 1
(3) Walker 15, (30) Southwood 0 (3 innings)
(19) Airline 6, (14) Chalmette 4
(22) Acadiana 6, (11) Alexandria 34
(6) Central 5, (27) Destrehan 0
(7) Live Oak 10, (26) Fontainebleau 0 (5 innings)
(10) Hahnville 11, (23) Ouachita Parish 1 (5 innings)
(18) Dutchtown 5, (15) Benton 4
(2) St. Lover 15, (31) Captain Shreve 0 (3 innings)

Regional round

(1) Pineville 4, (17) South Side 2
(8) Sam Houston 6, (9) Natchitoches Central 5
(5) Beard 10, (12) Northshore 0 (6 rounds)
(4) West Monroe 11 (13) West Ouachita 1 (5 innings)
(3) Walker 12, (19) Airline 0 (5 rounds)
(22) Acadian 2 (6) Central 0
(10) Hahnville 8 (7) Live oak 5
(2) Saint-Amant 11 (18) Dutchtown 1

Class 4A
Bi-District
(1) North DeSoto 15, (32) Tara 0 (3 innings)
(16) Rayne 5, (17) Leesville 1
(9) Pearl River 15, (24) Persimmon 1
(8) Cecilia 11, (25) Franklinton 3
(3) Eunice 13, (28) Westgate 2 (5 innings)
(12) Lakeside 17, (21) Carencro 0
(13) North Vermilion 15, (20) Huntington 0 (3 innings)
(4) Minden 10, (29) Ellender 0 (5 innings)
(3) Neville 15, (3) Peabody 0 (3 innings)
(19) Belle Chasse 14, (19) Terrebonne South 0 (5 rounds)
(11) Assumption 15, (22) Breaux Bridge 3 (5 innings)
(6) Beau Chene 13, (27) Morgan City 0 (5 innings)
(7) Northwood 15, (26) New Orleans Military & Maritime 0 (3 rounds)
(10) Franklin Parish 9, (23) Lafourche South 1
(15) DeRidder 11, (18) Livonia 4
(2) Tioga 16, (31) Landry 0

Regional round

(1) North DeSoto 16, (16) Rayne 1
(8) Cecile 10, (9) Pearl River 9
(5) Eunice 15, (12) Lakeshore 5 (5 innings)
(13) North Vermilion 6, (4) Minden 3
(3) Neville 15, (19) Beautiful Hunt 9
(6) Beautiful Oak 7, (11) Assumption 4
(10) Franklin Parish 17, (7) Northwood 0 (3 innings)
(2) Tioga 15, (15) DeRidder 0 (6 innings)

Class 3A
Bi-District (1) Iowa 10, (32) Lake Charles College Prep 0 (5 innings)
(16) Pine Prairie 9, (17) Kenner Discovery 2
(9) Albany 5, (24) Church Point 0
(8) South Beauregard 20, (25) Mansfield 0 (3 innings)
(5) Brusly 17, (28) Westlake 2 (4 innings)
(12) Scallops 4, (21) Loranger 2
(13) Iota 15, (20) Jennings 0 (4 innings)
(4) Grant 11, (29) North Webster 0 (5 innings)
(3) Kaplan 17, (30) Ville Platte 1 (4 innings)
(14) Jena 18, (9) Union Parish (3 innings)
(11) Berwick 6, (22) West Feliciana 3
(6) Sterlington 10, (27) Caldwell Parish 0 (5 innings)
(7) Buckeye 10, (26) Crowley 0 (5 innings)
(10) Mamou 8, (23) Erath 3
(15) Jewel Sumner 12, (18) New Orleans Science & Math 0 (6 innings)
(2) Lutcher 19, (31) Abramson Sci Academy 0 (3 innings)

Regional round
(1) Iowa 10, (16) Pine Prairie 0 (5 innings)
(8) South Beauregard 6 (9) Albany 4
(5) Brusly 15, (12) St. James 0 (4 innings)
(4) Grant 1, (13) Iota 0
(3) Kaplan 4, (14) Jena 2
(6) Sterlington 2, (11) Berwick 0
(7) Buckeye 5, (10) Mamou 1
(2) Lutcher 7, (15) Sumner Jewel 1

Quarterfinal

(4) Grant 4, (5) Brusly 3

Class 2A
Bi-District

(1) Many 17, (32) West St. Mary 0 (3 innings)
(17) Avoyelles Public Charter 14, (16) Welsh 3 (6 legs)
(8) French Settlement 10, (25) North Caddo 0 (5 innings)
(9) D’Arbonne Woods 12, (24) Pickering 0 (5 innings)
(5) Rosepine 15, Mangham 0 (3 rounds)
(12) Springfield 5, (21) Avoyelles 3
(20) Oakdale 8, (13) Beekman Charter 7
(4) Doyle 11, (29) Lakeside 6
(3) Kinder 17, (30) Independence 0 (3 rounds)
(14) Bunkie 11, (19) South Plaquemines 1 (5 innings)
(11) Pin 11, (22) Vinton 1
(6) De Quincy 6, (27) Delcambre 0
(7) Winnfield 17, (26) Port Allen 0 (3 innings)
(10) Angler 12, (23) Vidalia 5
(15) Loreauville 19, (18) Red River 1 (3 innings)
(2) Port Barre 15, (31) Lake Arthur 0 (3 innings)

Regional Tour (1) Many 19, (17) Avoyelles Public Charter 2 (5 rounds)
(8) French Settlement 5, (9) D’Arbonne Woods Charter 4
(5) Rosepine 15, (12) Springfield 1 (5 innings)
(4) Doyle 22, (13) Rosepine 2 (4 innings)
(3) Kinder 11, (14) Bunkie 0 (5 rounds)
(6) DeQuincy 7, (11) Pin 6
(7) Winnfield 15, (10) Fisher 0 (4 innings)
(2) Port Barre 4, (15) Loreauville 1

Class 1A
Bi-District
(16) Block 12, (17) Ringgold 10
(21) Delhi 27, (12) White Castle 14
(13) Northwood-Lena 15, (20) Plain Dealing 5 (6 innings)
(14) Downtown 35, (19) West St. John 25
(11) East Beauregard 22, (22) Lincoln Prep 0 (3 innings)
(10) Delta Charter 16, (23) Island of Sicily 0 (3 legs)
(18) Gueydan 20, (15) East Iberville 4 (3 innings)

Regional Round (1) Montgomery 25, (16) Block 1 (3 rounds)
(8) Grand Lake 11, (9) Haynesville 0 (6 innings)
(5) Logansport 17, (21) Delhi 0 (3 innings)
(4) Oak Grove 16, (13) Northwood-Lena 0 (3 innings)
(3) Merryville 19, (14) Centerville 0 (3 innings)
(11) East Beauregard 6, (6) Slaughter Community Charter 1
(7) Oberlin 7, (10) Delta Charter 3
(2) LaSalle 18, (18) Gueydan 1 (5 innings)

Quarter-final round (1) Montgomery 9, (8) Grand Lake 2

Class B
Bi-District
(17) Forest 15 (16) Mount Hermon 4
(9) Lacassine 11, (24) Beaver 7
(12) Monterey 12, (21) Pitkin 3
(13) Fairview 15, (20) Maurepas 3 (5 rounds)
(19) Elizabeth 13, (14) Doyline 10
(11) Zwolle 11, (22) Weston 1 (5 innings)
(10) Choudrant 10, (23) Simsboro 0 (5 rounds)
(15) Negreet 14, (18) Saline 0 (5 rounds)

Regional Round (1) Holden 12, (17) Forest 0 (5 innings)
(9) Lacassine 9, (8) Converse 7
(5) Quitman 6, (12) Monterey 0
(4) Florian 8, (13) Fairview 2
(3) Stanley 9, (19) Elizabeth 2
(6) Oak Hill 7, (11) Zwolle 2
(7) Anacoco 4, (10) Choudrant 3
(2) Bell City 6, (15) Negreet 5

Quarterfinal

(4) Florida 5, (5) Quitman 3

(6) Oak Hill 6, (3) Stanley 5

Class C
Regional Round (1) Calvin 16, (16) Reeves 0 (5 innings)
(8) Plainview 13, (9) Hicks 1 (5 innings)
(5) Summerfield 10, (12) Hackberry 1
(13) Georgetown 8, (4) Kilbourne 7
(3) Downsville 11, (14) Simpson 1 (6 innings)
(11) Hornbeck 12, (6) Ebarbe 6
(10) Stark 4, (7) Evans 3
(2) Harrisonburg 16, (15) Pleasant Hill 0 (3 innings)

Premier League
Quarter-finals
(5) Archbishop Chapel 5, (4) Mount Carmel Academy 1
(3) St. Joseph’s Academy 10, (6) Byrd 0 (5 innings)

Section II
Regional Round (1) Haynes Academy 14, (16) Evangel Christian 0 (5 innings)
(9) David Thibodaux 10, (8) Thomas Jefferson 7
(5) Notre Dame Academy 10, (12) De La Salle 5
(4) St. Thomas More 10, (13) Teurlings Catholic 0 (5 innings)
(3) Vandebilt Catholic 17, (14) St. Michael 7 (6 innings)
(6) Patrick Taylor 4, (11) Lusher Charter 3
(7) Parkview Baptist 9, (10) ED White Catholic 5
(2) Archbishop Hannan 10, (15) Ben Franklin 0 (5 innings)

Quarter-finals (1) Haynes Academy 4, (9) David Thibodaux 0

(4) St. Thomas More 10, (5) Notre Dame Academy 0 (6 innings)

(3) Vandebilt Catholic 11, (6) Patrick Taylor 3

(2) Archbishop Hannan 9, (7) Parkview Baptist 4

Section III
Regional round
(9) Catholic (NI) 17, (8) Episcopal 0 (5 innings)
(5) Saint-Sauveur Ménard 16, (12) St. Mary’s Academy 1 (3 innings)
(4) Dunham 14, (13) McGehee 1 (5 innings)
(11) Lafayette Christian 6, (6) Northlake Christian 3
(7) Pope John Paul II 12, (10) Episcopal Ascension 2 (6 rounds)

Quarterfinal

(5) Saint-Sauveur Ménard 19, (4) Dunham (5 innings)

(3) Houma Christian 16, (11) Lafayette Christian 2 (5 innings)

Section IV
Regional Tour (1) Opelousas Catholic 7, (16) Country Day 0
(8) Catholic (PC) 4, (9) St. Edmund 3
(12) Saint Frederick 3, (5) Christian Alliance 1
(4) St. John 10, (13) Catholic Ascension 2
(3) Riverside Academy 14, (14) Ouachita Christian 4 (5 innings)
(6) Cedar Creek 10, (11) St. Mary’s 5
(7) Central Catholic 10, (10) Sacred Heart 2
(2) Calvary Baptist 15, (15) Ascension Christian 0 (4 rounds)

Quarterfinal

(4) Saint-Jean 2, (12) Saint-Frédéric 1

(3) Riverside Academy 9, (6) Cedar Creek 5

Section V
Quarter-finals
(4) Grace Christian 16, (5) Family Community 1 (3 innings)
(3) St. Joseph’s-Plaucheville 5, (6) Country Day University Academy 4
(2) Northside Christian 20, (7) Family Christian 2 (3 innings)

Share.

Comments are closed.